Jul 12, 2024  
2024-2025 Catalog 
    
2024-2025 Catalog

Goodwin University Staff



Accounting

Anthony Ruffo, Director of Finance

Bob Gentes, Assistant Director of Finance of Magnet Schools

Christie Hary, AP Analyst

Edyta Iwona Schranz, Staff Accountant

Jahrell Spence, Magnet Schools Accountant

Jessica Moura, Staff Accountant

Julie Anne Witt, Accounts Payable Analyst

Mary Ann Lawrence Elcuri, Accounts Payable Manager

Maura Kjar, Assistant Director of Fiance

Administration

Senior Cabinet

Mark Scheinberg, President

Bryant Harrell, Senior Vice President for Physical Facilities, Information Technology, and Security

Dan Noonan, Senior Vice President for Enrollment, Marketing and Communications

Edwin Meyer, Jr., Vice President for Finance

Jean White, Senior Vice President for Human Resources and Community Culture

Melissa Quinlan, Vice President for Institutional Effectiveness

Michael James Pardales, Provost and Vice President for Academic Affairs

Robert Decrescenzo, General Counsel

Todd Andrews, Senior Vice President for Economic and Strategic Development

President’s Cabinet

Clifford Thermer, Assistant Vice President for Business Development and Dean

Diana LaRocco, Dean of the School of Applied Liberal Arts and Social Sciences

Kim McGinnis, Dean of Students

Nicholas Lentino, Assistant Vice President for Enrollment

Sandra Ward, Assistant Vice President of Grants

Vivienne Friday, Dean of the School of Nursing and Health Professions

Administrative Staff

Alyse Dena Marion, Executive Assistant to Mark Scheinberg, President

Caroline Carson, Executive Assistant to Edwin Meyer, VP for Finance

Lisa Bifolck, Executive Assistant to Bryant Harrell, Senior VP for Facilities, IT, and Security

Natasha Shekar, Executive Assistant to Jean White, Senior VP for Human Resources

Advancement and Grants

Sandra Ward, Assistant Vice President

Amy Rodriguez, Grants Associate

Derek Santiago, Grants Officer

Heidi Carlson, Senior Foundation and Grants Officer

Kristin Brisbon, Director of Grants

Melissa Tremblay, Grants and Foundation Associate

Michelle Strawder, Magnet School Grants Coordinator

Advising

Kaitlyn Pflaum, Director of Academic Advising

Angelica Ortiz, Administrative Assistant

Cecily Collazo, Academic Advisor and Project Coordinator

Ebony Minott, Academic Advisor

Frank Ruotolo, Nursing Academic Advisor

Haley Pollinger, Academic Advisor

Janae Sims, Academic Advisor

Jessica Christolini, Senior Academic Advisor

Maira Pantoja, Academic Advisor

Nakia Washington, Senior Academic Advisor

Natalia Klos, Academic Advisor

Patty Slater, Academic Advisor

Business Office

Teresa Jylkka, Senior Director

Brittany Grant, Student Account Specialist

Jaizmyn Eschoe, Student Account Specialist

Jessica Rose Moise, Student Account Specialist

Nicole Taylor O’Bryan, Student Account Specialist

Nikki Rittenhouse, Assistant Director of Business Office

Patrick Libby, Senior Financial Analyst

Ronald Rosario, Director of Business Office/Bursar

Sheekeela Raquel Edwards, Student Account Specialist

Timothy Myers, Student Account Specialist

Continuing Education

Gaetano Labella, Director, College Relations

Susan Branca-Kuehn, Administrative Assistant

Charles McGinnis, Senior Director of Continuing Education

Linda Martinez, Community Manufacturing Training Center Outreach Liaison

Taylor Bartoski, Administrative Assistant for Continuing Education

Economic and Strategic Development

Mark Kirwan McGovern, Director of Economic Development

Gary Minor, Economic Consultant

Enrollment

Nicholas Lentino, Assistant Vice President for Enrollment

Anastasia Wilson, Admissions Officer

Andrea Delisser, Assistant Director, Admissions

Ariane Cloutier, Admissions Officer

Ashley Sarah Nafis, ARC Representative

Ayla Raes, Admissions Assistant

Bobella Daley, Director of Admissions

Caitlyn Anderson, Admission Officer

Emma May Jones, Admissions Officer

Gianna Rose Carbone, Admission Officer

Jeffrey Currey, SNAP Intake Facilitator

Jennifer Gibbs, Applicant Advisor

Jolie Garcia Willis, Administrative Asssistant of Applicant Advising

Julia Josephine Rosado, ARC Representative

Kaila Rivera, Applicant Advisor

Kelsey Dixon, ARC Supervisor

Lori Jarvis, Admissions Specialist

Lynsey Castagna, Applicant Advisor

Mary Rachel Lyons, Admission Officer

Meghan Lucas, Applicant Advisor

Monica Steller, Assistant Director, Admissions

Olivia Thompson, Applicant Advisor

Raeyah Armstrong, ARC Representative

Renee Mirmina, Admissions Manager

Thomas Pisani, SNAP Supervisor

Tikia Brownel, ARC Representative

Trinitee Williams, Admissions Officer

Zachary Caputo, ARC Representative

Facilities Management

Raymond Maselek, Assistant Vice President of Facilities

Andrew Dawson, Maintenance Supervisor

Antonio Matta, College Architect and Program Manager

Bryant Harrell Jr, Project Manager

Dakota Harvey, Custodian

David Creswell, Grounds Maintenance Specialist

Dayton Perez, Grounds Maintenance Specialist

Denise Joann Camejo, Custodian

Douglas Gagnon Jr., Fleet Maintenance Technician

Elaine Ecabert, Custodian

Fabiola Costa Simoes Venegas, Administrative Assistant

Frank Almedina, Custodian

Gerald Jarvis, Custodian

Gregory Bouchard, Maintenance Specialist

James Nargi Jr, Director of Facilities

Jeffrey Burnett, Lead Maintenance Specialist

John Thibeault, Custodian

Jordyn Cole, Grounds Maintenance Specialist

Joshua Carlton Strout, Custodian

Juan M Villalobos Ulloa, Custodian

Juana Toro, Custodian

Keith Farland, Maintenance Specialist - Special Projects

Kenneth Roy, Cutsodian

Kevin Leroux, Custodian Supervisor

Latef Waddell, Maintenance Specialist - Campus Realty

Luan Qazimi, Custodian

Luis Antonio Pacheco Jr., Grounds Maintenance Specialist

Manola Qazimi, Custodian

Marcus Cicero, Grounds Maintenance Specialist

Matthew Kaminski, Fleet Maintenance Manager

Mitchell Spencer, Maintenance Specialist

Nicole Duane, Event Coordinator

Peter Harris, Lead Custodian

Raymond John Majerski, Custodian

Raymond Solomson Jr, Maintenance Supervisor

Richard Fromm, Maintenance Specialist - Special Projects

Roger Plourde, Roving Porter

Ronald Paradis, Maintenance Supervisor

Salvatore Cantone, Maintenance Supervisor

Scott Higgins, Lead Maintenance Specialist

Timothy Leblanc, Lead Maintenance Specialist

Timothy Perkins, Grounds Maintenance Specialist

Valencia Sherrae Williams, Director of Campus Realty & Property Management

Yanna Mateo, Lead Custodian

Yarlen Veras Infante, Custodian

 

Financial Aid

Bonnie Soltz-Knowlton, Senior Director

Alex Comstock, Financia Aid Counselor

Angela Gaudet, Senior Financial Aid Counselor

Christopher Silvia, Team Lead Financial Aid

Christina Sorano, Financial Aid Supervisor

Dominic Discepolo, Financial Aid Counselor

Geneva Roberts, Financial Aid Counselor

Georgeta Moarcas, Assistant Director of Financial Aid

Ivor Valdivia, Financial Aid Counselor

Jayda Hawley, FWS Coordinator

Jennifer Burrell, Director of Financial Aid

Lindsay Demonstranti, Assistant Director of Financial Aid

Toniko Cox, Financial Literacy/SAP Manager

Yasaman Rogers, Senior Financial Aid Counselor

Goodwin Foundation

Jade Stoltz,  Director of Development

Kristen Foster, Alumni and Events Coordinator

Goodwin University Magnet Schools

David Daye, Director of Magnet Schools System Operations

Aisha Davis, Medical Careers Teacher

Bob Gentes, Assistant Director of Finance of Magnet Schools

Colleen Large, Marketing and Communications Manager - GUMS

Karen Baldwin, Interim Director of CTRA Middle Grades

Lakeisha Mitchell, Medical Careers Teacher

Salvatore Francis Menzo, Superintendent of GU Magnet Schools

Wojciech Magiera, Magnet School Technology Administrator

Human Resources

Terry Antoine, Director of Human Resources

Alden Rebecca Minick, Title IX and Equity Coordinator

Lauryn McGill, Title IX and Equity Assistant

Leah Peters, Human Resources Manager

Lori Loening, Assistant Director of Payroll & Compensation

Meghan Murphy, Human Resources Specialist

Meredith Rose Hartnett, Guest Services Representative

Nicole Miller, Associate Dean of Diversity, Equity, Inclusion, and Belonging

Shanya Muschett, Guest Services Representative

Win Min Eaindra, Guest Services Representative

Information Technology

John Ruggirello, Senior Director of Information Technology

Barbara Marie Astacio, Help Desk Specialist

Braulio Omar Fernandez, Help Desk Specialist

Christian Lorenzana, Systems Administrator

Damion Williams, Network Administrator

Daniel Paolino, Help Desk Specialist

James Vincent, Desktop Technician

Jose Romero, Help Desk Specialist

Julian Santiago, Application Specialist

Kris Verma, Senior Network Administrator

Piotr Krzemien, Help Desk Manager

Robert Wilson, Senior Systems Administrator

Sean Hayes, Help Desk Specialist

Tymofii Kryvoruchko, Help Desk Specialist

Zachary Rheault, Help Desk Specialist

Institutional Effectiveness

Anastasiya Korshykava, Senior Research Analyst

Grace Libby, Assistant Director of Institutional Research

Madison Yates, Program Development Coordinator

Stephen Fasciano, Director of Assessment and Program Evaluation

Sneha Prayaga, Business Analyst

Library and Learning Center

Scott Anthony Hughes, Director of Library

Adrienne Lee Mantegna, Professional Tutor

Derek Garner, Professional Tutor

Megan Ciccarello, Librarian I - Technical Services

Tori Hicks, Librarian I - Technical Services

Cynthia Hunt, Academic Success Center Coordinator 

Delano Paul, Professional Tutor

Elena Schnerr, Librarian I - Reference

Elizabeth Brown, Professional Tutor

Fekrije Konjusha, Professional Tutor

Gail Mauthe, Professional Tutor

Jennifer Carter, Professional Tutor

Michael Bailey, Professional Tutor

Natasha Progonati, Professional Tutor

Patricia Albers, Professional Tutor

Rodcliffe Wint, Professional Tutor

Ryan Corthouts, Professional Tutor

Sarah Zogu, Professional Tutor

Marketing and Communications

Philip Moore, Senior Director of Marketing & Communications

Brianna Gagne, Content Writer

Charissa Bass, Senior Web Designer/Developer

Erica Goulet, Director of Marketing & Communications

Gabrielle Hamel, Digital Marketing Coordinator

Geonna Snyder, Marketing Photographer/Videographer

Grace Kuraska, Marketing Content Writer

Jacob Toomey, Junior Web Designer/Developer

Kerra DiPippo, Social Media Coordinator

Maryam Aqdas, Graphic Designer

Peter Decoteau, Director of Marketing and Communications

Samantha Bronwen Ryan, Senior Graphic Designer

Sebastian Trabucco, Digital Marketing Coordinator

Sibley Driscoll Muschinsky, Marketing Project & Production Coordinator

Susanna Seery, Graphic Designer

Online Studies and Center for Teaching Excellence

Austin Kenyon, Instructional Tech and LMS Admin

Benjamin Travers, Instructional Designer/Multimedia Instructional Producer

Brian James Hall, Instructional Designer & Data Support Derrick Toce, Instructional Tech Support Developer

Eli Cabrera, Application Programmer Analyst

Jon Doubleday, LMS Administrator

Jonathon Story, Instructional Designer

Karrie Morin, Director of CTE

Paula Mclean, Instructional Tech Support Developer

Sara Thermer, Director of Online Studies

Zac Leghorn, Instructional Designer

Registrar

Allison Misky, Registrar

Beverly Carter, Senior Administrative Assistant

Donna Williams, Registration Specialist and School Certifying Officer

Judith Zimmerman, Vice President Emerita

Erica Villaparedes, Registration Coordinator

Ivy Kimble, Records and Enrollment Manager

Liz Belleau, Assistant Registrar

Noelia Miranda, Academic Records and Registration Specialist

Ora Campbell, Student Records Specialist

Rexhina Jonuzi, Registrar Project Coordinator

Samantha Strout, Student Records Specialist

School of Applied Liberal Arts and Social Sciences

Diana LaRocco, Dean of the School of Applied Liberal Arts and Social Sciences

Natalie Rose Czesak, Senior Administrative Assistant

Susan Johnson, Senior Administrative Assistant

School of Business, Technology, and Advanced Manufacturing

Clifford Thermer, Dean of the School of Business, Technology, and Advanced Manufacturing, Assistant Vice President for Business Development, and Associate Professor

Abdelfattah Qsaib, CNC Lab Tech

Allan Nelson, Associate Quality Lab Technician

Allison Catherine Gavin, Administrative Assistant of BTAM

Brian Sullivan, Professional Mentor

Chuck Chereklye, CNC Lab Technician

George Momplaisir Jr., Welding Lab Technician

Hunter Boynton, Welding Lab Technician

Leslie Sinnock, Lead Quality Lab Technician

Richard McDonnell, Advanced Manufacturing Lab Technician

Shareece Watkins, Welding Lab Instructor

Taylor Desmarest, Associate Quality Lab Technician

Thomas Curry, Quality Lab Technician

School of Nursing and Health Professions

Elsa Luis, Administrative Assistant for Dental Hygiene

Michelle Safo-Agyeman, Community Partnership Liaison for Public Health

Sarah Autieri, Administrative Assistant

Susan Cohn, Data Administrator for Public Health

Casandra Smellings, Administrative Assistant for ADN

Collette Hannam, Nursing Laboratory Assistant

Ann Marie Cooper, Clinical Coordinator - BSN/MSN

Joanna Asha Lassen, Senior Administrative Assistant

Megan Allende, Administrative Assistant for LPN

Nicolaus Schrum, LPN Academic Advisor

Susan Jahn, Clinical Coordinator - LPN

Anita Vailonis, Laboratory Coordinator

Security

Richard Vibberts, Director of Security

Bill Keyt, Boat Captain

Chester Churchwood Johnson, Bus Driver

Gerald Tomkiel, Assistant Director of Security

Nicole Pinkney, Bus Driver

Roberto Gonzalez, First Mate

Scott Kennedy, CDL Class A Driver

Student Affairs

Kim McGinnis, Dean of Students 

Bobbie Chakraborty, Counseling Center Case Manager

Bryton Ferris, Student Engagement Coordinator

Camryn Wilson, Career Coordinator

Craig Jordan, Veteran Military Affairs Coordinator

Danni Millett, Assistant Dean, Student Affairs, Student Conduct Officer

Edward Reynolds, Student Affairs Associate

Eric Emet, Assistant Dean, Student Affairs, Director of Athletics, and Instructor of MSOL

Isamar Rodriguez, Community and Educational Service Learning Coordinator

Janae Brissett, EOP Coordinator

Janet Concatelli, Executive Assistant to the Dean of Students

Lisa Mooney, Counseling Center Director

Mari Sullivan, Counselor

Martin Levine, Senior Career Specialist

Molly Lombardo, AccessAbility Manager

Travis Samuels, Case Manager/Housing/EOP Specialist

Vanessa Pergolizzi, Student Engagement Manager

Marissa Strong, Dual Enrollment Programs Manager